(C)2003 by Igi

Drevené kostolíky Karpát

Brežany

Chrám sv. Lukáša z roku 1727

Svätý Lukáš evanjelista je na ikonách najčastejšie zobrazovaný pri písaní evanjelia, s býkom pri nohách. Vonkajšia architektúra tohoto chrámu je atypická, bola ovplyvnená výraznými prvkami gotickej rímskokatolickej sakrálnej architektúry. Celý objekt má len jednu vežu, v ktorej sú umiestnené zvony. Veža má z troch strán otvorené podvežie, slúžiace ako predsieň, vstupné dvere sú pôvodné, zevesené vo vyrezávanej zárubni. Strecha je pokrytá ručne štiepanými šindľami.

Ikonostas pochádza z roku 1733. Na murovanom barokovom oltári je ikona Korunovácie Bohorodičky. Na západnej strane chrámovej lode sa nachádza empora ozdobená maľbou.

N48°58,715' E021°06,780' - 383 m.n.m.
Súradnice sú od Aladdina a viac informácií a fotografií nájdete na www.kamvyrazit.sk. Ďakujem.

12.11.2003      N48°58,702 E021°06,775 - 394 m.n.m.

Išiel som okolo po ceste zo Žipova a odbočil som do Brežan asi 2-3 km. Bol pekný jesenný deň, slnečno a teplota tesne nad nulou. Hneď na začiatku dediny som zbadal kostolík na úbočí vpravo. Zaparkoval som a vyšiel som po cestičke a schodoch ku kostolíku. Špáry medzi hranolmi sú špárované na bielo, tak to vidno krásne z ďaleka. Ladí to spolu s plotom, ktorý má biely spodok a tmavé drevo. Pri kostolíku sa nachádza aj tabuľa, kde sú informácie v troch jazykoch. Asi za 20 Sk je možné ísť do vnútra. Je potrebné zavolať sprievodcu p. Jozef Guman z domu č. 48. Vo vnútri je zakázané fotografovať. V kostolíku sa stále slúžia omše. Patrí teraz pod rímsko-katolícku cirkev - Farský úrad Bajerov.